Mark Winterbottom invincibil la Melbourne

Mark Winterbottom a fost suveran pe Albert Park. Este prima victorie din sezon pentru noul model Ford Falcon FG X, după dominarea totală a celor de la Holden de la Clipsal 500.

Cursa a debutat furtunos cu un incident între pilotul Erebus Motorsport Ash Walsh, Marcos Ambrose, Andre Heimgartner și Tim Blanchard. Din nou, pilotul Volvo Scott McLaughlin a comis o greșeală în virajul 3 al primului tur, terminând manșa abia pe locul 17 după ce plecase de pe a șasea poziție a grilei.

Liderul campionatului James Courtney a completat podiumul după Chaz Mostert. Următorii clasați au fost Shane Van Gisbergen și Fabian Coulthard. Campionul en titre al seriei, Jamie Whincup, a terminat pe locul 6. Reprezentantul Nissan Rick Kelly a terminat abia pe locul 8.

10 Garth Tander +14.7923

Cursa a doua a fost dominată tot de coechipierii Prodrive Racing Australia, Mark Winterbottom și Chaz Mostert. De data aceasta finalul a fost electrizant, Mostert terminând la numai 0.4731 secunde de Mark.

Lupta pentru ultimul loc pe podium s-a dat între Gisbergen și Courtney, primul adjudecându-și poziția. Topul 6 a fost încheiat de Jamie Whincup și reprezentantul Nissan Rick Kelly.

Volvo cu certitudine are un debut de sezon de coșmar. După problemele de la Clipsal și cele cele din prima manșă, Scott Mclaughlin a fost din nou implicat într-un incident nefericit. Cel care l-a scos din cursă pe Scott a fost Dale Wood. Periaoada de curățare a pistei de resturile mașinii lui Wood a scurtat cursa de la 12 tururi la doar 9.

Runda de la Melbourne, care nu face parte din campionatul seriei V8 Supercars, a continuat sâmbătă cu o a treia cursă.

10 Craig Lowndes +10.1741

Cursa a treia a confirmat afinitatea modelelor Ford pentru circuitul din Melbourne, respectiv setea de victorie a cuplului de piloți Prodrive, Mark Winterbottom/ Chaz Mostert.

Mostert a avut de luptat pentru poziția secundă după ce în primul viraj de după start Shane Van Gisbergen si-a intercalat Holden-ul între cele două modele Ford dominatoare. A fost nevoie de mai puțin de două tururi pentru ca Mostert să atace decisiv în virajul 13 al turului 2 în lupta pentru poziția a doua a podiumului.

Clasat pe locul al treilea, Shane Van Gisbergen s-a aflat la o distanță de 7.2 secunde de câștigător.

Controversa principală care a acaparat atenția între cele patru curse desfășurate a fost legată de strategia alocării cauciucurilor. Echipele au trebuit să folosească doar trei seturi de cauciucuri în patru curse, fapt care a inflamat anumite personaje din paddock.

Deja a devenit o tradiție ca Scott McLaughlin cu al său Volvo S60 să abandoneze spectaculos. Acest lucru s-a petrecut chiar la început în turul 1, el fiind implicat într-un incident cu Dale Wood, care a abandonat cu scurgeri de ulei din motor. Ghinionistul pilot de la Volvo a alunecat pe pata de ulei lăsată de mașina abandonată de Wood.

10 Craig Lowndes +18.6335

Dacă trei duble nu erau de ajuns, duminică Prodrive si-a trecut în palmares încă un dublu finish, protagoniștii fiind tot coechipierii Mark Winterbottom și Chaz Mostert.

Ei au fost urmați de un grup compact de Holden-uri conduse de Shane Van Gisbergen, urmat de James Courtney respectiv Jamie Whincup. O altă problemă apărută în cea de a patra cursă a fost startul lansat pe două rânduri. Acest lucru a cauzat două caramboluri în pluton.

Virajul 2 a fost scena unui incident cauzat de Fabian Coulthard, care i-a implicat și pe Craig Lowndes respectiv Jason Bright. Coulthard a reușit să continue cursa terminând pe locul 13.

Protagonistul cursei a fost Scott McLaughlin, care a plecat ultimul de pe grilă. În mod curios, după aventurile din primele trei curse, pilotul Volvo s-a ținut departe de incidente având o evoluție remarcabilă finalizată cu un loc 11. O scânteie de perfornanță pentru pilot și mașină care însă nu a fost de ajuns pentru a șterge imaginea de coșmar de până atunci.

Ghinionul celor de la Volvo l-a lovit de data aceasta pe Chris Pither, pilot ce îl înlocuia în aceste curse pe accidentatul David Wall. Pither a fost lovit de Dale Wood, reușind până la urmă să termine pe locul 19.

Seria V8 Supercars va continua în 2 săptămâni cu runda Tasmania Supersprint, cursă inclusă în calendarul campionatului, piloții beneficiind de grila normală de acordare a punctelor.