MotoGP Brno: Jorge Lorenzo domină calificările

Ziua de sâmbătă a fost dedicată ultimelor ajustări la setup în sesiunile FP3 și pentru stabilirea celor mai buni timpi în sesiunile de calificări la cele trei clase ale motomondialului.

Antrenamente

MotoGP

FP3-ul de la clasa mare a fost dominat de piloții Movistar Yamaha Jorge Lorenzo și surprinzător Valentino Rossi.

În linii mari Yamaha a fost în largul ei pe circuitul de la Brno fapt confirmat și de prestația lui Bradley Smith clasat pe locul 4 cu prototipul său de client.

Mare parte a sesiunii a fost dominată de Marc Marquez însă pe final Lorenzo a surprins pe toată lumea cu timpul de 1.55.476  cu 0.555 secunde mai rapid ca Marc.

Surpriza totală a fost timpul lui Rossi care la adus pe italian pe locul secund.

Ducati-urile au venit grupat de la locul 5 la locul 9 cu un senzașional Maverick Vinales de la Suzuki intercalat pe locul 6

Noua motocicletă Aprilia s-a ținut ca și până acum la aproximativ 2.5 secunde de lider  cu Bautista pe locul 16 respectiv Bradl pe locul 19 ambii amestecați printre  motocicletele Avintia și Aspar dar cu șanse bune să le ia fața mai târziu în cursă.

Clasament
1. Jorge Lorenzo ESP Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 1m 55.476s [Lap 13/14] 309km/h (viteză de top)
2. Valentino Rossi ITA Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 1m 56.031s +0.555s [16/17] 308km/h
3. Marc Marquez ESP Repsol Honda Team (RC213V) 1m 56.044s +0.568s [17/18] 311km/h
4. Bradley Smith GBR Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1) 1m 56.195s +0.719s [17/18] 311km/h
5. Andrea Iannone ITA Ducati Team (Desmosedici GP15) 1m 56.222s +0.746s [10/18] 316km/h
6. Maverick Viñales ESP Team Suzuki Ecstar (GSX-RR)* 1m 56.271s +0.795s [17/18] 307km/h
7. Yonny Hernandez COL Octo Pramac Racing (Desmosedici GP14.2) 1m 56.351s +0.875s [15/15] 313km/h
8. Hector Barbera ESP Avintia Racing (Desmosedici GP14 Open) 1m 56.400s +0.924s [12/12] 311km/h
9. Andrea Dovizioso ITA Ducati Team (Desmosedici GP15) 1m 56.429s +0.953s [15/15] 316km/h
10. Dani Pedrosa ESP Repsol Honda Team (RC213V) 1m 56.471s +0.995s [18/19] 310km/h
11. Pol Espargaro ESP Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1) 1m 56.484s +1.008s [17/18] 310km/h
12. Aleix Espargaro ESP Team Suzuki Ecstar (GSX-RR) 1m 56.533s +1.057s [16/17] 303km/h
13. Cal Crutchlow GBR CWM LCR Honda (RC213V) 1m 56.576s +1.100s [14/15] 309km/h
14. Danilo Petrucci ITA Octo Pramac Racing (Desmosedici GP14.1) 1m 56.756s +1.280s [16/17] 308km/h
15. Scott Redding GBR Estrella Galicia 0,0 Marc VDS (RC213V) 1m 56.822s +1.346s [12/17] 309km/h
16. Alvaro Bautista ESP Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 57.458s +1.982s [16/18] 303km/h
17. Mike Di Meglio FRA Avintia Racing (Desmosedici GP14 Open) 1m 57.463s +1.987s [13/14] 306km/h
18. Eugene Laverty IRL Aspar MotoGP Team (RC213V-RS)* 1m 57.849s +2.373s [14/15] 304km/h
19. Stefan Bradl GER Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 57.910s +2.434s [16/18] 303km/h
20. Jack Miller AUS CWM LCR Honda (RC213V-RS)* 1m 58.090s +2.614s [3/12] 301km/h
21. Alex De Angelis RSM E-Motion IodaRacing (ART) 1m 58.239s +2.763s [13/15] 299km/h
22. Loris Baz FRA Forward Racing (Forward Yamaha)* 1m 58.256s +2.780s [13/15] 298km/h
23. Nicky Hayden USA Aspar MotoGP Team (RC213V-RS) 1m 58.280s +2.804s [14/15] 301km/h
24. Karel Abraham CZE AB Motoracing (RC213V-RS) 1m 58.947s +3.471s [12/13] 303km/h
25. Claudio Corti ITA Forward Racing (Forward Yamaha) 1m 59.165s +3.689s [14/15] 299km/h

FP4 MotoGP

Yamaha a confirmat prestația bună de vineri și a ocupat și î FP4 primele două locuri  prin piloții Jorge Lorenzo și din nou pe locul secund Valentino Rossi cu 0.097 secunde mai lent ca coechipierul său.

Marquez a stat aproape de cuplul de piloți Yamaha Movistar  la 0.175 secunde de Rossi.

Pilotul Repsol a fost urmat de piloții Ducati Factory Iannone și Dovizioso.

Dani Pedrosa a reușit doar un loc 6 fiind urmat de frații Espargaro, Pol și Aleix pe un excelent loc 8.

Clasament

1. Jorge Lorenzo ESP Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 1m 56.274s [Lap 2/12] 306km/h (viteză de top)
2. Valentino Rossi ITA Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 1m 56.371s +0.097s [11/12] 306km/h
3. Marc Marquez ESP Repsol Honda Team (RC213V) 1m 56.449s +0.175s [5/14] 308km/h
4. Andrea Iannone ITA Ducati Team (Desmosedici GP15) 1m 56.511s +0.237s [3/14] 309km/h
5. Andrea Dovizioso ITA Ducati Team (Desmosedici GP15) 1m 56.904s +0.630s [5/12] 312km/h
6. Dani Pedrosa ESP Repsol Honda Team (RC213V) 1m 57.248s +0.974s [11/12] 307km/h
7. Pol Espargaro ESP Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1) 1m 57.371s +1.097s [3/11] 306km/h
8. Aleix Espargaro ESP Team Suzuki Ecstar (GSX-RR) 1m 57.564s +1.290s [2/11] 299km/h
9. Danilo Petrucci ITA Octo Pramac Racing (Desmosedici GP14.1) 1m 57.719s +1.445s [2/13] 304km/h
10. Bradley Smith GBR Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1) 1m 57.750s +1.476s [7/13] 307km/h
11. Cal Crutchlow GBR CWM LCR Honda (RC213V) 1m 57.779s +1.505s [10/12] 306km/h
12. Maverick Viñales ESP Team Suzuki Ecstar (GSX-RR)* 1m 57.867s +1.593s [12/12] 301km/h
13. Yonny Hernandez COL Octo Pramac Racing (Desmosedici GP14.2) 1m 58.153s +1.879s [7/11] 306km/h
14. Scott Redding GBR Estrella Galicia 0,0 Marc VDS (RC213V) 1m 58.195s +1.921s [3/13] 305km/h
15. Eugene Laverty IRL Aspar MotoGP Team (RC213V-RS)* 1m 58.252s +1.978s [12/13] 300km/h
16. Hector Barbera ESP Avintia Racing (Desmosedici GP14 Open) 1m 58.255s +1.981s [9/12] 307km/h
17. Nicky Hayden USA Aspar MotoGP Team (RC213V-RS) 1m 58.493s +2.219s [10/12] 298km/h
18. Mike Di Meglio FRA Avintia Racing (Desmosedici GP14 Open) 1m 58.647s +2.373s [3/10] 303km/h
19. Alvaro Bautista ESP Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 58.721s +2.447s [9/12] 299km/h
20. Stefan Bradl GER Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 58.728s +2.454s [4/12] 297km/h
21. Jack Miller AUS CWM LCR Honda (RC213V-RS)* 1m 59.007s +2.733s [12/12] 299km/h
22. Alex De Angelis RSM E-Motion IodaRacing (ART) 1m 59.087s +2.813s [3/10] 292km/h
23. Loris Baz FRA Forward Racing (Forward Yamaha)* 1m 59.303s +3.029s [2/11] 296km/h
24. Claudio Corti ITA Forward Racing (Forward Yamaha) 1m 59.624s +3.350s [10/11] 296km/h
25. Karel Abraham CZE AB Motoracing (RC213V-RS) 2m 00.354s +4.080s [3/9] 299km/h

Moto2

Clasa intermediară a adus în Fp3 rezultate puțin surprinzătoare cu Jonas Folger primul urmat de Rabat, Rins și Morbidelli.

Luis Salom presat să aducă rezultate echipei Pons a terminat cu cel de-al cincilea timp.

La revenirea în campionat Simone Corsi a reușit un timp de locul 10 pentru Forward Racing  Kalex.

Clasament

1. Jonas Folger GER AGR Team (Kalex) 2m 2.019s
2. Tito Rabat SPA EG 0,0 Marc VDS (Kalex) 2m 2.193s
3. Alex Rins SPA Paginas Amarillas HP 40 (Kalex) 2m 2.388s
4. Franco Morbidelli ITA Italtrans Racing Team (Kalex) 2m 2.562s
5. Luis Salom SPA Paginas Amarillas HP 40 (Kalex) 2m 2.600s
6. Thomas Luthi SWI Derendinger Racing Interwetten (Kalex) 2m 2.690s
7. Sam Lowes GBR Speed Up Racing (Speed Up) 2m 2.736s
8. Johann Zarco FRA Ajo Motorsport (Kalex) 2m 2.821s
9. Sandro Cortese GER Dynavolt Intact GP (Kalex) 2m 2.843s
10. Simone Corsi ITA Forward Racing (Kalex) 2m 2.849s
11. Alex Marquez SPA EG 0,0 Marc VDS (Kalex) 2m 3.056s
12. Dominique Aegerter SWI Technomag Racing Interwetten (Kalex) 2m 3.085s
13. Hafizh Syahrin MAL Petronas Raceline Malaysia (Kalex) 2m 3.112s
14. Randy Krummenacher SWI JIR Racing Team (Kalex) 2m 3.146s
15. Axel Pons SPA AGR Team (Kalex) 2m 3.155s
16. Anthony West AUS QMMF Racing Team (Speed Up) 2m 3.315s
17. Julian Simon SPA QMMF Racing Team (Speed Up) 2m 3.348s
18. Lorenzo Baldassarri ITA Forward Racing (Kalex) 2m 3.440s
19. Xavier Simeon BEL Federal Oil Gresini Moto2 (Kalex) 2m 3.442s
20. Takaaki Nakagami JPN IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) 2m 3.461s
21. Marcel Schrotter GER Tech 3 (Tech 3) 2m 3.584s
22. Mika Kallio FIN Italtrans Racing Team (Kalex) 2m 3.667s
23. Louis Rossi FRA Tasca Racing Scuderia Moto2 (Tech 3) 2m 4.172s
24. Edgar Pons SPA Paginas Amarillas HP 40 (Kalex) 2m 4.347s
25. Robin Mulhauser SWI Technomag Racing Interwetten (Kalex) 2m 4.559s
26. Thitipong Warokorn THA APH PTT The Pizza SAG (Kalex) 2m 4.608s
27. Jesko Raffin SWI sports-millions-EMWE-SAG (Kalex) 2m 4.830s
28. Azlan Shah MAL IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) 2m 4.868s
29. Xavi Vierge SPA Tech 3 (Tech 3) 2m 4.934s
30. Florian Alt GER E-Motion IodaRacing Team (Suter) 2m 5.018s
31. Ricard Cardus SPA JPMoto Malaysia (Suter) 2m 5.165s

Moto3

La Moto3 nu au fost surprize în FP3 protagoniștii campionatului s-au clasat pe locurile firești. Danny kent primul urmat de Quartararo, Oliveira și Vasquez.

O prestație bună a avut pilotul Aspar Jorge Marin care a prins locul 5.

Clasament

1. Danny Kent GBR Leopard Racing (Honda) 2m 7.649s
2. Fabio Quartararo FRA Estrella Galicia 0,0 (Honda) 2m 7.971s
3. Miguel Oliveira POR Red Bull KTM Ajo (KTM) 2m 8.076s
4. Efren Vazquez SPA Leopard Racing (Honda) 2m 8.101s
5. Jorge Martin SPA MAPFRE Team MAHINDRA (Mahindra) 2m 8.290s
6. Jorge Navarro SPA Estrella Galicia 0,0 (Honda) 2m 8.416s
7. Alexis Masbou FRA SAXOPRINT RTG (Honda) 2m 8.423s
8. Enea Bastianini ITA Gresini Racing Team Moto3 (Honda) 2m 8.559s

9. Romano Fenati ITA SKY Racing Team VR46 (KTM) 2m 8.568s
10. Niccolò Antonelli ITA Ongetta-Rivacold (Honda) 2m 8.612s
11. Jules Danilo FRA Ongetta-Rivacold (Honda) 2m 8.627s
12. John McPhee GBR SAXOPRINT RTG (Honda) 2m 8.710s
13. Philipp Oettl GER Schedl GP Racing (KTM) 2m 8.791s
14. Brad Binder RSA Red Bull KTM Ajo (KTM) 2m 8.803s
15. Hiroki Ono JPN Leopard Racing (Honda) 2m 8.838s
16. Isaac Viñales SPA RBA Racing Team (KTM) 2m 8.895s
17. Juanfran Guevara SPA MAPFRE Team MAHINDRA (Mahindra) 2m 8.907s
18. Jakub Kornfeil CZE Drive M7 SIC (KTM) 2m 9.039s
19. Remy Gardner AUS CIP (Mahindra) 2m 9.179s
20. Livio Loi BEL RW Racing GP (Honda) 2m 9.186s
21. Tatsuki Suzuki JPN CIP (Mahindra) 2m 9.198s
22. Alessandro Tonucci ITA Outox Reset Drink Team (Mahindra) 2m 9.235s
23. Andrea Migno ITA SKY Racing Team VR46 (KTM) 2m 9.276s
24. Gabriel Rodrigo ARG RBA Racing Team (KTM) 2m 9.298s
25. Karel Hanika CZE Red Bull KTM Ajo (KTM) 2m 9.331s
26. Francesco Bagnaia ITA MAPFRE Team MAHINDRA (Mahindra) 2m 9.431s
27. Zulfahmi Khairuddin MAL Drive M7 SIC (KTM) 2m 9.444s
28. Maria Herrera SPA Husqvarna Factory Laglisse (Husqvarna) 2m 9.449s
29. Lorenzo Dalla Porta ITA Husqvarna Factory Laglisse (Husqvarna) 2m 9.497s
30. Niklas Ajo FIN RBA Racing Team (KTM) 2m 9.567s
31. Andrea Locatelli ITA Gresini Racing Team Moto3 (Honda) 2m 9.574s
32. Darryn Binder RSA Outox Reset Drink Team (Mahindra) 2m 9.792s
33. Stefano Manzi ITA San Carlo Team Italia (Mahindra) 2m 9.907s
34. Matteo Ferrari ITA San Carlo Team Italia (Mahindra) 2m 11.332s
35. Maximilian Kappler GER SAXOPRINT-RTG (FTR Honda) 2m 11.546s
36. Kevin Hanus GER Team Hanusch (Honda) 2m 13.107s

Calificări

Moto3

În ultimele 10 secunde ale calificărilor Nicolo Antonelli a surprins pe toată lumea cu un timp cu 0.002 secunde mai rapid decât cel al lui Danny Kent.  Nu este exclus ca proaspăt semnatul contract cu Ongetta pentru 2016 să îl fi motivat suplimentar pe italian. Rămâne de văzut dacă motocicleta sa se va ridica la înălțime și duminică în cursă.

Jorge Navarro a fost și el la un pas să treacă de Kent însă ultimul său timp a fost cu 0.033 secunde mai lent.

Alexis Masbou a impresionat din nou cu al cincilea timp în spatele lui Fabio Quartararo.

Dintre cehi Karel Hanika  a reușit un loc 7, acesta fiind una din puținele ocazii cu care a impresionat în calificări.

Clasament

1. Niccolò Antonelli ITA Ongetta-Rivacold (Honda) 2m 7.667s
2. Danny Kent GBR Leopard Racing (Honda) 2m 7.669s
3. Jorge Navarro SPA Estrella Galicia 0,0 (Honda) 2m 7.700s
4. Fabio Quartararo FRA Estrella Galicia 0,0 (Honda) 2m 7.815s
5. Alexis Masbou FRA SAXOPRINT RTG (Honda) 2m 7.886s
6. Brad Binder RSA Red Bull KTM Ajo (KTM) 2m 8.115s
7. Karel Hanika CZE Red Bull KTM Ajo (KTM) 2m 8.116s
8. Efren Vazquez SPA Leopard Racing (Honda) 2m 8.283s
9. Jorge Martin SPA MAPFRE Team MAHINDRA (Mahindra) 2m 8.322s
10. John McPhee GBR SAXOPRINT RTG (Honda) 2m 8.420s
11. Jules Danilo FRA Ongetta-Rivacold (Honda) 2m 8.483s
12. Miguel Oliveira POR Red Bull KTM Ajo (KTM) 2m 8.495s
13. Juanfran Guevara SPA MAPFRE Team MAHINDRA (Mahindra) 2m 8.517s
14. Isaac Viñales SPA RBA Racing Team (KTM) 2m 8.555s
15. Enea Bastianini ITA Gresini Racing Team Moto3 (Honda) 2m 8.598s
16. Darryn Binder RSA Outox Reset Drink Team (Mahindra) 2m 8.616s
17. Remy Gardner AUS CIP (Mahindra) 2m 8.643s
18. Hiroki Ono JPN Leopard Racing (Honda) 2m 8.645s
19. Romano Fenati ITA SKY Racing Team VR46 (KTM) 2m 8.720s
20. Jakub Kornfeil CZE Drive M7 SIC (KTM) 2m 8.750s
21. Tatsuki Suzuki JPN CIP (Mahindra) 2m 8.856s
22. Andrea Locatelli ITA Gresini Racing Team Moto3 (Honda) 2m 8.901s
23. Lorenzo Dalla Porta ITA Husqvarna Factory Laglisse (Husqvarna) 2m 8.950s
24. Philipp Oettl GER Schedl GP Racing (KTM) 2m 8.953s
25. Gabriel Rodrigo ARG RBA Racing Team (KTM) 2m 9.061s
26. Andrea Migno ITA SKY Racing Team VR46 (KTM) 2m 9.277s
27. Francesco Bagnaia ITA MAPFRE Team MAHINDRA (Mahindra) 2m 9.433s
28. Niklas Ajo FIN RBA Racing Team (KTM) 2m 9.433s
29. Livio Loi BEL RW Racing GP (Honda) 2m 9.473s
30. Alessandro Tonucci ITA Outox Reset Drink Team (Mahindra) 2m 9.583s
31. Stefano Manzi ITA San Carlo Team Italia (Mahindra) 2m 9.653s
32. Maria Herrera SPA Husqvarna Factory Laglisse (Husqvarna) 2m 9.724s
33. Zulfahmi Khairuddin MAL Drive M7 SIC (KTM) 2m 10.318s
34. Maximilian Kappler GER SAXOPRINT-RTG (FTR Honda) 2m 10.426s
35. Matteo Ferrari ITA San Carlo Team Italia (Mahindra) 2m 10.695s
36. Kevin Hanus GER Team Hanusch (Honda) 2m 13.210s

Q1

Pol Espargaro și Cal Crutchlow au reușit să se califice pentru faza finală a calificărilor Q2

Aleix Espargaro a ratat sesiunea Q2 obținând doar locul 15 pe grilă.

Clasament

1. Pol Espargaro ESP Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1) 1m 56.212s [Lap 6/6] 305km/h (viteză de top)
2. Cal Crutchlow GBR CWM LCR Honda (RC213V) 1m 56.538s +0.326s [7/7] 308km/h
3. Danilo Petrucci ITA Octo Pramac Racing (Desmosedici GP14.1) 1m 56.713s +0.501s [2/6] 302km/h
4. Scott Redding GBR Estrella Galicia 0,0 Marc VDS (RC213V) 1m 56.765s +0.553s [6/6] 304km/h
5. Aleix Espargaro ESP Team Suzuki Ecstar (GSX-RR) 1m 56.806s +0.594s [2/7] 298km/h
6. Stefan Bradl GER Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 57.133s +0.921s [2/7] 297km/h
7. Mike Di Meglio FRA Avintia Racing (Desmosedici GP14 Open) 1m 57.215s +1.003s [2/7] 302km/h
8. Loris Baz FRA Forward Racing (Forward Yamaha)* 1m 57.540s +1.328s [2/6] 296km/h
9. Alvaro Bautista ESP Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 57.552s +1.340s [2/7] 300km/h
10. Eugene Laverty IRL Aspar MotoGP Team (RC213V-RS)* 1m 57.634s +1.422s [6/7] 302km/h
11. Nicky Hayden USA Aspar MotoGP Team (RC213V-RS) 1m 57.645s +1.433s [2/7] 297km/h
12. Jack Miller AUS CWM LCR Honda (RC213V-RS)* 1m 57.855s +1.643s [2/6] 296km/h
13. Alex De Angelis RSM E-Motion IodaRacing (ART) 1m 58.599s +2.387s [6/6] 292km/h
14. Claudio Corti ITA Forward Racing (Forward Yamaha) 1m 59.145s +2.933s [7/7] 298km/h
15. Karel Abraham CZE AB Motoracing (RC213V-RS) 1m 59.903s +3.691s [2/7] 298km/h

Q2

Jorge Lorenzo a fost singurul pilot care a coborât sub bariera de 1.55 în sesiunea Q2 a calificărilor asigurându-și plecarea de pe primul loc.

Emoții mari în ultimul minut al sesiunii pentru Valentino Rossi care a urcat de pe locul 5 până pe locul 3 atingând astefel obiectivul impus de a se califica pe prima linie a grilei.

Pe locul 2 s-a calificat Marc Marquez care însă nu a avut răspuns în fața dominației lui Jorge Lorenzo.

Bradley Smith a fost surpriza sesiunii fiind clasat la un moment dat pe locul secund însă Marquez și Rossi și Iannone l-au împins pe locul 5 fiind cel mai bine clasat pilot privat.

Maverick Vinales a terminat sesiunea pe un excelent loc 7  mult peste prestația coechipierului Aleix Espargaro.

Din păcate Dani Pedrosa s-a resimțit după căzătura de vineri nereușind o clasare foarte bună. Acesta va pleca în cursă de pe locul 9 fiind urmat de Cal Crutchlow.

Atât vineri cât și în sesiunile de antrenamente de sâmbătă Hector Barbera de la Avintia a avut o evoluție excelentă. Acest lucru s-a confirmat și în calificări Hector va pleca în cursă de pe locul 11.

Clasament

Q2:
1. Jorge Lorenzo ESP Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 1m 54.989s [Lap 5/7] 308km/h (viteză de top)
2. Marc Marquez ESP Repsol Honda Team (RC213V) 1m 55.063s +0.074s [6/7] 309km/h
3. Valentino Rossi ITA Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1) 1m 55.353s +0.364s [7/7] 306km/h
4. Andrea Iannone ITA Ducati Team (Desmosedici GP15) 1m 55.390s +0.401s [6/7] 311km/h
5. Bradley Smith GBR Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1) 1m 55.460s +0.471s [6/7] 309km/h
6. Andrea Dovizioso ITA Ducati Team (Desmosedici GP15) 1m 55.935s +0.946s [6/7] 315km/h
7. Maverick Viñales ESP Team Suzuki Ecstar (GSX-RR)* 1m 55.954s +0.965s [6/7] 303km/h
8. Pol Espargaro ESP Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1) 1m 55.955s +0.966s [2/3] 309km/h
9. Dani Pedrosa ESP Repsol Honda Team (RC213V) 1m 55.969s +0.980s [6/7] 309km/h
10. Cal Crutchlow GBR CWM LCR Honda (RC213V) 1m 56.192s +1.203s [6/7] 308km/h
11. Hector Barbera ESP Avintia Racing (Desmosedici GP14 Open) 1m 56.399s +1.410s [5/7] 309km/h
12. Yonny Hernandez COL Octo Pramac Racing (Desmosedici GP14.2) 1m 56.739s +1.750s [5/7] 307km/h

Q1:
13. Danilo Petrucci ITA Octo Pramac Racing (Desmosedici GP14.1) 1m 56.713s 302km/h
14. Scott Redding GBR Estrella Galicia 0,0 Marc VDS (RC213V) 1m 56.765s 304km/h
15. Aleix Espargaro ESP Team Suzuki Ecstar (GSX-RR) 1m 56.806s 298km/h
16. Stefan Bradl GER Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 57.133s 297km/h
17. Mike Di Meglio FRA Avintia Racing (Desmosedici GP14 Open) 1m 57.215s 302km/h
18. Loris Baz FRA Forward Racing (Forward Yamaha)* 1m 57.540s 296km/h
19. Alvaro Bautista ESP Factory Aprilia Gresini (RS-GP) 1m 57.552s 300km/h
20. Eugene Laverty IRL Aspar MotoGP Team (RC213V-RS)* 1m 57.634s 302km/h
21. Nicky Hayden USA Aspar MotoGP Team (RC213V-RS) 1m 57.645s 297km/h
22. Jack Miller AUS CWM LCR Honda (RC213V-RS)* 1m 57.855s 296km/h
23. Alex De Angelis RSM E-Motion IodaRacing (ART) 1m 58.599s 292km/h
24. Claudio Corti ITA Forward Racing (Forward Yamaha) 1m 59.145s 298km/h
25. Karel Abraham CZE AB Motoracing (RC213V-RS) 1m 59.903s 298km/h

 

Moto2

Primele două locuri din calificările clasei intermediare au fost adjudecate de Johann Zarco, liderul clasamentului general și de Esteve Rabat.

După prestația din satele Unite Alex Rins și-a menținut forma de zile mari reușind în calificările de la Brno un meritoriu loc 3.

Sandro Cortese rareori a reușit sesiuni de calificări bune în 2015 însă la Brno germanul a avut o prestație deosebită teminând calificările pe locul 4.

Alex Marquez a încercat să își surprindă echipa cu un rezultat mai bun decât a făcut-o până acum reușind un loc 7.

Locurile 9 și 10 au fost ocupate de Axel Pons de nerecunoscut în ultimele weekenduri de cursă respectiv Jonas Folger care trebuie să impresioneze la Brno pe șefii echipei Dynavolt Intact care il doresc pentru sezonul viitor alături de Sandro Cortese. Din păcate rezultatele sale din 2015 depind în proporție covârșitoare de forma echipei AGR neobișnuită cu evoluțiile la vârf.

Clasament

1 5 Johann ZARCO FRA Ajo Motorsport Kalex 252.9 2’01.614
2 1 Tito RABAT SPA EG 0,0 Marc VDS Kalex 256.9 2’01.873 0.259 / 0.259
3 40 Alex RINS SPA Paginas Amarillas HP 40 Kalex 254.1 2’01.901 0.287 / 0.028
4 11 Sandro CORTESE GER Dynavolt Intact GP Kalex 256.0 2’01.990 0.376 / 0.089
5 12 Thomas LUTHI SWI Derendinger Racing Interwetten Kalex 260.2 2’02.078 0.464 / 0.088
6 77 Dominique AEGERTER SWI Technomag Racing Interwetten Kalex 256.8 2’02.442 0.828 / 0.364
7 73 Alex MARQUEZ SPA EG 0,0 Marc VDS Kalex 253.6 2’02.535 0.921 / 0.093
8 21 Franco MORBIDELLI ITA Italtrans Racing Team Kalex 254.7 2’02.543 0.929 / 0.008
9 49 Axel PONS SPA AGR Team Kalex 253.5 2’02.611 0.997 / 0.068
10 94 Jonas FOLGER GER AGR Team Kalex 254.7 2’02.634 1.020 / 0.023
11 7 Lorenzo BALDASSARRI ITA Forward Racing Kalex 253.0 2’02.711 1.097 / 0.077
12 3 Simone CORSI ITA Forward Racing Kalex 253.2 2’02.728 1.114 / 0.017
13 22 Sam LOWES GBR Speed Up Racing Speed Up 250.5 2’02.855 1.241 / 0.127
14 4 Randy KRUMMENACHER SWI JIR Racing Team Kalex 250.2 2’02.860 1.246 / 0.005
15 39 Luis SALOM SPA Paginas Amarillas HP 40 Kalex 258.0 2’02.867 1.253 / 0.007
16 30 Takaaki NAKAGAMI JPN IDEMITSU Honda Team Asia Kalex 255.7 2’02.917 1.303 / 0.050
17 55 Hafizh SYAHRIN MAL Petronas Raceline Malaysia Kalex 255.9 2’03.008 1.394 / 0.091
18 36 Mika KALLIO FIN Italtrans Racing Team Kalex 257.1 2’03.011 1.397 / 0.003
19 19 Xavier SIMEON BEL Federal Oil Gresini Moto2 Kalex 254.2 2’03.083 1.469 / 0.072
20 96 Louis ROSSI FRA Tasca Racing Scuderia Moto2 Tech 3 255.8 2’03.423 1.809 / 0.340
21 23 Marcel SCHROTTER GER Tech 3 Tech 3 253.8 2’03.440 1.826 / 0.017
22 60 Julian SIMON SPA QMMF Racing Team Speed Up 254.2 2’03.558 1.944 / 0.118
23 95 Anthony WEST AUS QMMF Racing Team Speed Up 253.2 2’03.816 2.202 / 0.258
24 70 Robin MULHAUSER SWI Technomag Racing Interwetten Kalex 253.1 2’03.859 2.245 / 0.043
25 25 Azlan SHAH MAL IDEMITSU Honda Team Asia Kalex 252.2 2’03.982 2.368 / 0.123
26 10 Thitipong WAROKORN THA APH PTT The Pizza SAG Kalex 252.8 2’04.073 2.459 / 0.091
27 57 Edgar PONS SPA Paginas Amarillas HP 40 Kalex 254.3 2’04.118 2.504 / 0.045
28 88 Ricard CARDUS SPA JPMoto Malaysia Suter 252.8 2’04.234 2.620 / 0.116
29 66 Florian ALT GER E-Motion IodaRacing Team Suter 255.3 2’04.309 2.695 / 0.075
30 97 Xavi VIERGE SPA Tech 3 Tech 3 249.8 2’04.435 2.821 / 0.126
31 2 Jesko RAFFIN SWI sports-millions-EMWE-SAG Kalex 253.6 2’04.928 3.314 / 0.493

Cursele vor începe duminică de la ora 12 ora României în ordinea Moto3, Moto2, MotoGP, cursa clasei regină va începe de la ora 15.

You may also like

0 comments