Formula 1 Bahrain: Hamilton in-extremis în pole

Lewis Hamilton a reușit să se impună în calificările Marelui Premiu din Bahrain, fiind marginal mai rapid decât Nico Rosberg.

Hamilton a reușit să-și adjudece prima poziție pe grila de start cu turul său secund din Q3, acesta fiind cu 0.077s mai rapid decât cel reușit de coechipierul său de la Mercedes și totodată cel mai rapid înregistrat pe circuitul de la Sakhir în Formula 1. Pozițiile de pe a doua linie a grilei au fost acaparate de Ferrari, cu Sebastian Vettel terminând în fața lui Kimi Raikkonen.

Piloții Mercedes au început calificările puternic, fiind cu 0.3s mai rapizi decât cei de la Ferrari în Q1. Primul eliminat a fost Felipe Nasr, brazilianul făcând o greșeală costititoare în turul său rapid. Rio Haryanto a fost următorul pilot ce a ieșit din cărți, cei doi piloți de la Renault fiind și ei eliminați mai apoi. Unul din ei, Kevin Magnussen, va pleca în cursa de mâine de pe linia boxelor, el fiind penalizat pentru ignorarea atenționărilor de a se opri pentru cântărirea mașinii sale în FP2.

În finalul primei părți a calificărilor, Pascal Wehrlein a stabilit un tur bun pentru a pune în pericol de eliminare piloții de la Force India. Sergio Perez a fost cel prins pe picior greșit, iar mexicanul a încheiat sesiunea doar al 18-lea. Locul 17 i-a revenit lui Marcus Ericsson, iar efortul lui Wehrlein i-a adus poziția a 16-a. Astfel, Manor, Sauber și Renault au fost singurele echipe eliminate în întregime în Q1. Perez a amplificat weekendul dezamăgitor avut de Force India prin clasarea sa, dar Wehrlein a făcut o figură extrem de frumoasă pentru Manor, echipă ce arată că speră să nu mai rămână ultima pe grilă în acest an.

A doua parte a calificărilor a început similar cu prima, cu Vettel și alți piloți de primă mână ieșind devreme de la boxe pentru a stabili cât mai rapid turul necesar accederii în Q3. Hamilton a fost de data asta mai rapid decât Rosberg, germanul greșind în turul său rapid. Vettel s-a interpus între ei, Raikkonen completând primele 4 locuri. La capătul opus al clasamentului, Daniil Kvyat a fost primul eliminat, acesta fiind urmat de Jenson Button.

Formatul nou al calificărilor a devenit din nou ridicol în momentul în care în ultimele 8 minute din Q2 doar Nico Hulkenberg a mai încercat să-și îmbunătățească timpul propus în primă instanță. A și reușit. Esteban Gutierrez a încheiat sesiunea cu cel de-al 13-lea timp, iar Stoffel Vandoorne s-a clasat al 12-lea la debutul său în Formula 1, învingându-l pe mai titratul său coechipier. Următorii eliminați au fost cei de la Toro Rosso, în ordinea Carlos Sainz și Max Verstappen. Ultimul eliminat a fost Romain Grosjean, turul bun ducându-l pe Hulkenberg in-extremis în Q3 și cauzând panică în rândul echipei Williams, care și-a trimis piloții degeaba înapoi pe circuit.

Raikkonen și Vettel au trecut primii linia de sosire în Q3. Finlandezul a fost ceva mai lent decât germanul, iar Rosberg le-a bătut timpul celor doi piloți Ferrari. Hamilton în schimb, a ieșit mult prea larg din ultimul viraj, pierzând timp și fiind nevoit să se mulțumească pe moment cu locul 4. Vettel a realizat cel mai bun prim sector, în timp ce următoarele două au fost împărțite între piloții Mercedes. Daniel Ricciardo a stabilit al 5-lea cel mai bun timp, fiind urmat de Valtteri Bottas și Felipe Massa. Hulkenberg a fost nevoit să se mulțumească cu poziția a 8-a, iar pe circuit nu au mai ieșit decât cei de la Mercedes și Ferrari pentru un showdown final.

Hamilton și-a început turul primul, iar după un sector avea un avans de 0.184s față de reperul stabilit de Rosberg. După al doilea, diferența s-a mărit, iar la final, Hamilton trecea în frunte cu un tur de 1:29.493. Turul lui Vettel nu a reușit să-l propulseze mai sus de locul 3, poziția a 4-a pe grilă rămânând în posesia lui Raikkonen. Ultimul care a trecut linia de sosire a fost Rosberg, dar încercarea lui nu a fost suficient de bună. 0.077s i-au lipsit germanului pentru pole position.

„În general nu mi-am găsit ritmul în acest weekend,” a spus Hamilton. „Din fericire primul tur cu adevărat bun pe care l-am făcut a fost și ultimul.”

Rosberg s-a arătat surprins de turul reușit de coechipierul său, spunând: „Lewis a făcut un tur cu adevărat bun. Încercarea mea mi s-a părut foarte reușită. Chiar am crezut că voi fi în pole.”

Germanul a ținut să menționeze că lucrurile se pot schimba în cursă, la fel făcând-o și Vettel, care a încheiat pe locul 3. „Am fost foarte bucuros cu primul meu tur. Al doilea a fost practic copy-paste. Sunt foarte bucuros cu ce arată mașina și sper să avem startul pe care l-am avut la Melbourne,” a spus acesta.