Indianapolis road course, avanpremiera cursei Indy 500

Simon Pagenaud a obținut cea de a treia victorie a carierei, ținându-l pe Ryan Hunter Reay la o distanța de 0,8906 secunde, într-o cursă avanpremieră pentru cea de a 98-a alergare a celebrei INDY 500, ce va avea loc pe 25 mai.

Pagenaud a pornit de pe locul al patrulea, pilotând masina Nr.77 al echipei Schmidt Peterson Hamilton Motorsports Dallara Honda. La finalul cursei a ținut să precizeze onoarea avută sa piloteze alături de Juan Pablo Montoya. Nu a uitat sa menționeze întâlnirea avută vineri cu Jaques Villeneuve, campion al Formulei 1 in sezonul 1997 și câștigator Indy 500 în anul 1995.

Helio Castroneves care a plecat de pe locul 10 în monopostul Nr.3 al echipei Verizon Team Penske Dallara Chevrolet a avut destul combustibil și se apropia de grupul liderilor, dar nu a putut trece de Ryan Hunter Reay. Oriol Servia a condus multă vreme cursa și se îndrepta spre o victorie-surpriză, însă a fost nevoit să intre la boxe pe final pentru un ”splash-and-dash”, deoarece nu-i ajungea benzina până la final.

Accidente notabile au suferit Munoz, Conway, Saavedra și Plowman. Cel mai mult a avut de suferit James Hinchliffe de la echipa Andretti Autosport care a fost transportat la spitalul din Indianapolis (IU Health Methodist Hospital), unde a fost diagnosticat cu o comoție. Va fi reevaluat de doctorul Michael Olinger, directorul medical al competitiei Indycar, inainte de antrenamentele pentru Indy 500. Dacă nu va fi apt pentru a pilota, locul său va fi luat de E.J. Viso.

Pe durata cursei s-a schimbat liderul de 12 ori. Hunter Reay a sugerat directorilor Indycar sa decidă asupra modalității de start în uz pe circuitele stradale (rolling start sau start de pe loc), dat fiind că accidentele sunt frecvente la startul de pe loc, piloții având ocazia foarte rar să exerseze acest tip de plecare.