WTCC Salzburg: Citroen de neoprit

Pilotul Citroen Yvan Muller a câștigat prima cursă disputată pe circuitul Salzburgring, după ce a plecat din pole position, în fața lui Tom Coronel (Chevrolet – Roal Motorsport), care s-a luptat toată cursa pentru poziție cu argentinianul Jose Maria Lopez (Citroen).

La start, Tom Coronel a trecut la limită de Loeb în prima șicană, dar nu a rezistat mult pe poziția secundă, fiind prins și depășit de Lopez. Gianni Morbidelli a avut un start prost,fiind afectat de penalizarea ce-i răpise pole-positionul, și a căzut de pe locul 6 până pe 10, unde a și terminat cursa.

Cel mai important moment al cursei a fost oferit de Lopez în turul 8, când a pierdut controlul în primul viraj și a scurtcircuitat șicana.  A revenit pe poziția a treia, în spatele lui Coronel, nefiind în masură sa îl depasească pe olandez până la final.

La clasa TC2, Franz Engstler a obținut o nouă victorie și a fost singurul dintre cei 3 piloți cu vechea specificație de mașină care nu a fost depașit cu un tur.

Cursa a doua a fost caștigată de Jose Maria Lopez care își extinde avansul față de ocupantul locului 2 în clasament, Yvan Muller cu 41 de puncte. Argentianul a plecat în cursă de pe poziția a șaptea și și-a croit drum rapid prin pluton cu o mașină superioară.

La start se aliniau patru mașini Honda în avanposturi, cu Tarquini în pole, și coechipierul său Tiago Monteiro luptându-se pentru locul al doilea cu Michelisz și Mehdi Bennani.

Yvan Muller a avut un start spectaculos, alegând trasa exterioară pentru a-l depași pe coechipierul său, Lopez. Argentinianul s-a aparat fortându-l pe Muller să intre în mașina lui James Thompson care la rândul său l-a lovit și pe Huff, astfel după o serie de piruete cele două Lada Granta au ieșit din cursă. Muller a intrat la boxe la finalul turului, cursa fiind oprită cu steag roșu în urma unor incidente dintre Campos-ul lui Borkovic și pilotul Roal, Tom Chilton. Ambii piloti au părasit cursa în urma avariilor la mașini.

Cursa a fost oprită timp de 15 minute pentru a curața pista. La restart, Tarquini a fost urmat de ceilalți trei piloți Honda și de Lopez. Argentinianul a avut o revenire fantastică depășind Hondele mai lente tur după tur: în turul 5 Bennani, turul 6 Michelisz, turul 8 Monteiro, venind din ce în ce mai aproape de liderul Tarquini.

În turul 11 a intrat Safety Car-ul pe pistă în urma incidentului cauzat de Rene Munnich. În urma acestui incident a avut de suferit și Tom Chilton ce a ieșit în decor din cauza resturilor rămase pe pistă în urma accidentului lui Rene.
La restart, Lopez a atacat prima poziție în virajul 9 și a câștigat cursa cu un avans de 1,7 secunde în fața lui Tarquini și Monteiro.