WSR Jerez – Sainz Jr. noul campion al seriei

Carlos Sainz Jr a fost încoronat campion al Seriei Mondiale Renault pe tărâm propriu în cea de a 9 rundă de curse și ultima a sezonului, desfășurată la Jerez, însă victoriile au mers către britanicii Stevens și Rowland.

Spaniolul, fiul legendarului pilot de raliuri cu același nume, este cel mai tânăr campion, succedând lui Kevin Magnussen. Pilotul de numai 20 de ani s-a calificat abia pe locul 15, nefiind obligat să se claseze în fața rivalului Roberto Merhi, ci doar să evite un dezastru, dată fiind diferența de puncte net în favoarea sa dinaintea cursei (44 cu 50 maxim disponibile). Chiar dacă Sainz a lansat invitația prin două manșe deosebit de slabe, Roberto Merhi s-a văzut în imposibilitatea de a profita.

Un incident în chiar primul tur în care au fost implicați Merhi, Stockinger și Buller a decis soarta titlului, Merhi neputând reveni pe parcursul cursei în zona punctelor și astfel să prelungească bătălia până la ultima cursă. Prima mansă a fost câștigată de Will Stevens, ocupantul pole position-ului obținând cea de a doua victorie pentru echipa Strakka. Pe tot parcursul cursei, Stevens, noul pilot de teste Marussia F1, a fost urmărit de către Oliver Rowland, fiind nevoit să reziste în ultimul tur la un atac din partea acestuia.

De un start bun a beneficiat și rusul Sirotkin, care l-a depășit imediat după start pe Buller, terminând ulterior pe locul 3, înregistrând astfel cel de al patrulea podium din sezon. Ceva mai în spate, ocupantul locului 4, Matthieu Vaxiviere conducea un grup de piloți debutanți în această serie precum Beitske Visser, Pierre Gasly și Meindert van Buuren. Ultimul nu se afla în cea mai bună formă suferind de o intoxicație alimentară. Locul 10 avea să fie ocupat de Marco Sorensen.

Deși a terminat abia pe locul 16, Pietro Fantin a realizat cel mai rapid tur al cursei, 1.31.954, timp care este cu peste o secundă mai lent det cel obținut de Jean-Eric Vergne în 2010. Atenția camerelor de filmat a fost captată pe toată durata cursei de lupta pentru locul 5 care s-a dat între surprinzătoarea pilotesă olandeză Beitske Visser și talentatul francez Pierre Gasly.

Odată cu câștigarea titlului WSR, Carlos Sainz se află într-o poziție privilegiată de a ocupa locul liber de la echipa Toro Rosso din Formula 1, loc rămas vacant în urma trecerii lui Daniil Kvyat la echipa mare Red Bull. Desigur, așa cum ne-au obișnuit, Helmut Marko și Christian Horner nu ar fi exclus ca Sainz Jr. să fie lăsat pe margine fiind favorizat un alt pilot, Lynn din GP3 sau chiar rookie-ul Pierre Gasly. Probabil Antonio Felix da Costa știe cel mai bine cum se trag sforile pe filiera Red Bull.

Cursa a doua de duminică avea să fie cu noroc pentru Oliver Rowland, ce obține astfel cel de al doilea succes al carierei. Rowland a câștigat plecând din pole, după ce ocupantul de drept, Merhi, a fost penalizat pentru blocare în sesiunea de calificări – un weekend negru pentru un pretendent la titlu.

Nicholas Latifi avea să fie surpriza podiumului, pe locul secund la doar a șasea cursă în Seria Mondială. Acesta a reușit o depășire magistrală pe la jumătatea cursei în fața lui William Buller, care a obținut totuși primul său podium din această competiție. Echipa a decis să îl cheme la boxe pe Buller ceva mai târziu, strategia scoțându-l în fața coechipierului Pierre Gassly.

Sirotkin avea să termine pe locul 5 pentru Fortec, echipa pierzând primul loc în clasament pentru numai 2 puncte. Abia refăcut după sesiunea de antrenamente de la Soci în Formula 1 pentru Sauber, Sirotkin a terminat în fața surprinzătorului Pietro Fantin, o revelație pentru echipa sa, Draco. Fantin a terminat pe locul 6, iar topul piloților ce au luat puncte a fost încheiat de Tunjo, Vaxiviere, Stockinger și Nato. După o sesiune secundă de calificări slabă și un start în cursă anevoios, pilotesa Betske Visser avea să termine pe locul 12, dar în ciuda clasării modeste, evoluția ei a fost apreciată de comentatori.

Roberto Merhi a căzut pe locul 3 în clasamentul final după un weekend de curse lipsit de puncte, fiind devansat de celălalt protejat Red Bull, Pierre Gasly. Practic, filiera Red Bull a fost o garanție a succesului în 2014, cu Sainz, Gasly și Alex Lynn în fruntea clasamentelor.