TC News: Specialități sudamericane pe final de vară

Există și weekenduri fără Nascar! Într-un final de săptămână animat doar de DTM și superturismele japoneze, atenția pasionaților s-a concentrat spre America Latină unde au avut loc curse ce au ținut spectatorii cu sufletul la gură. Specialitățile casei au fost întrecerile din Stock Car și STC2000 din Brazilia respectiv Argentina.

Stock Car Brasil

Autodromo Internacional de Cascavel a fost gazda celor mai rapide alergări din sezon. Ambele curse au fost animate cu schimbări dese de locuri, accidente spectaculoase și lupte încinse pentru prima poziție. Acestea sunt de fapt ingredientele esențiale într-o cursă de turisme adevărată parte a unui campionat bine organizat ca și regulamente dar și siguranță financiară.

Victoriile de etapă au fost împărțite de Valdeno Brito și de ”milionarul” Thiago Camilo, ambii la cel de-al doilea succes din sezon. Marco Gomez, aflat în lupta pentru titlu, a terminat ambele manșe pe locul șase în spatele titratului Caca Bueno. Acesta, locul doi în clasamentul general, a încheiat ambele manșe pe locul cinci.

Pentru echipa Shell Racing Chevrolet prima cursă a fost una de vis datorită locurilor 1-2 ocupate de Brito și de fostul pilot de Formula 1 Ricardo Zonta. Un Zonta care nu s-a mai văzut prin curse de la un incident din debutul sezonului care l-a avut protagonist și pe invitatul de onoare Jacques Villeneuve.

Thiago Camilo a venit la Cascavel într-o formă excelentă după cumplitul accident de la Curitiba și victoria din ”Million Reais Race” reușind victoria în cursa secundă după ce în prima manșă nu a putut trece de rivalii Mauricio, Bueno și Gomez încheind pe locul șapte.

Prestații bune au mai avut Allam Khodair cu un loc 3 și un loc 7, pilot care concurează cu buget de la etapă la etapă asemenea lui Stefano Comini din TCR International. După titlul obținut anul trecut în sezonul de debut în Stock Car, Rubens Barichello, locul 3 înainte de Curitiba este în cădere liberă cu rezultatele. Un loc 23 și un loc 10 a fost tot ce s-a putut la Cascavel.

În clasamentul general conduce Marcos Gomez cu 182 de puncte, urmat de Caca Bueno cu 151 de puncte și de Daniel Serra cu 133. Camilo a urcat pe locul 5 cu un total de 120 de puncte.

Următoarea etapă va avea loc la Campo Grande în data de 13 septembrie.

STC2000

Weekendul de la Santa Fe a avut un statut special în calendarul turismelor argentiniene. Prima cursă s-a desfășurat în nocturnă sâmbătă seară, manșa secundă desfășurându-se a doua zi în condiții normale.

Acest campionat este dominat de piloți ce concurează pe modele Peugeot, arareori vreun Fiat reușind să se impună. Totuși,  liderul campionatului pilotează un model italian, care a ajuns la vârf datorită constantei clasări în puncte imediat după diferiții câștigători . Surpriza s-a produs aici la Santa Fe  în cursa nocturnă ce a fost dominată de Facundo Ardusso, coechipierul liderului Chapur.

Victoria lui Ardusso a venit pe fondul unei erori comise de Agustin Canapino în turul 19 pe fondul unei pierderi de concentrare. Eroarea comisă de Agustin l-a scos din ritm pe Nestor Girolami care a pierdut prima poziție reușind să încheie cursa pe locul trei.

Ardusso a obținut cel de-al treilea succes din carieră în seria STC2000 pe circuitul său de casă, el locuind la câțiva pași de circuit. Publicul local a savurat victoria lui Facundo așa cum se cuvine. Chapur a avut un weekend slab cu clasări pe locurile 9 și 6, fapt care a dus la pierderea primei poziții din clasament în favoarea lui Girolami.

Din nou un pilot cunoscut nostalgicilor după cursele de Formula 1 din anii 90, Norberto Fontana, a avut un weekend ceva mai bun decât de obicei terminând ambele runde pe locul 8.

Cursa a doua a fost o răfuială așteptată între Agustin Canapino și Nestor Girolami, ultimul trebuind să se răzbune cumva pentru pierderea victoriei. Din păcate ritmul impus de Canapino a fost peste eforturile lui Girolami care a terminat pe locul secund la 0.495 secunde de Agustin.

Weekend-ul în ansamblu nu a fost rău pentru Nestor Girolami care a câștigat puncte prețioase în fața lui Chapur urcând astfel la conducerea clasamentului. Podiumul a fost completat de pilotul Renault Christian Ledesma, în spatele său terminând Damian Fineschi la volanul unui nou model Peugeot 408 ce a trecut astfel botezul cu bine.

Runda următoare va avea loc pe circuitul La Pampa în data de 27 septembrie.