MotoGP Austria – preview: Marc Marquez caută prima victorie la Spielberg

Ducati e singurul constructor care a câştigat în MotoGP din 2016 încoace, anul în care Marele Premiu al Austriei, de pe Red Bull Ring, a revenit în calendarul Motomondialului.

Fostul pilot Ducati, Andrea Iannone, a câștigat din pole position în 2016, Dovizioso a câștigat în 2017, iar un alt fost pilot Ducati, Jorge Lorenzo, s-a impus sezonul trecut.

Liderul clasamentului general, Marc Marquez (Repsol Honda) aşteaptă astfel prima victorie la Spielberg, iar semnele sunt bune.

Cu excepția abandonului din Marele Premiu al Americilor, pilotul spaniol a terminat cel puţin pe locul 2 în fiecare etapă din acest an din MotoGP.

Marquez are șase victorii, ultima chiar săptămâna trecută, la Marele Premiu al Cehiei, de la Brno.

După 10 etape din totalul de 19 din acest sezon, pilotul Repsol Honda a obținut 210 puncte, a doua performanţă de acest gen după zece runde. Tot el a stabilit recordul în 2014, cu 250 de puncte după acelaşi număr de curse.

Marquez are 63 de puncte avans în faţa lui Andrea Dovizioso.

Marquez a terminat pe locul 2 în ultimele două curse de la Spielberg, unde a pornit de două ori din pole position. Red Bull Ring e însă singurul traseu din calendarul din 2019 în care Marquez nu are nicio victorie.

Coechipierul lui Dovizioso, Danilo Petrucci, care se află pe locul 3 în clasamentul general, la 81 de puncte în spatele lui Marquez, se anunţă un alt pretendent la victorie. Acesta a câștigat Marele Premiu al Italiei în acest an, dar în ultimele trei curse nu a urcat mai sus de locul 4, iar săptămâna trecută, la Brno, a terminat al optulea.

Valentino Rossi a obţinut în Cehia cel mai bun loc din ultimele cinci curse, 6, şi speră să-şi continue ascensiunea şi în Austria.

MotoGP – clasament general

Moto2

Alex Marquez e în mare formă şi s-a distanţat şi mai mult în clasamentul general după victoria din Cehia, a cincea din ultimele şase curse la clasa Moto2.

Spaniolul a fost urmat pe podium de Fabio Di Giannantonio și Enea Bastianini, astfel că Marquez a profitat de abandonul lui Thomas Luthi şi s-a distanţat la 33 de puncte de elveţian, aflat pe locul 2 la general.

Alex Marquez a abandonat în Austria anul trecut, când aici s-a impus Francesco Bagnaia. Luca Marini, unul dintre cei doi piloţi care a prins puncte în fiecare cursă din acest an, alături de Marcel Schrotter, a prins podiumul în 2018.

Moto2 – clasament general

Moto3

Aron Canet a revenit în forţă după pauza de vară, cu victorie în Cehia care l-a urcat în fruntea clasamentului general.

Lorenzo Dalla Porta a terminat pe 2 şi este la numai trei punct în spatele spaniolului de la KTM.

Toţi cei de pe podium de anul trecut de la clasa mezină au trecut în acest an la Moto2: Marco Bezzecchi, Enea Bastianini şi Jorge Martin.

Al treilea din clasamentul general, Niccolo Antonelli vine cu moralul ridicat la Spielberg. La Brno a plecat din spatele grilei, însă a reuşit să termine cursa pe locul 5.

Tony Arbolino şi Jaume Masia se anunţă şi ei printre candidaţii la victorie în Marele Premiu al Austriei.