F1 Bahrain GP: Sir Lewis Hamilton se impune in extremis în deșert

Lewis Hamilton a caștigat M.P. de Formula 1 din Bahrain după o luptă strânsă cu Max Verstappen. Britanicul a trecut linia de sosire cu 0,7s înaintea olandezului care cu 3 tururi înaintea finalului se pregătea să-și treaca în palmares a 11-a victorie.

Verstappen a reușit să cucerească prima poziție după ce a trecut de Hamilton la ieșirea din virajul 4 cu 3 tururi înainte de final. Problema a fost însă că depășirea a fost făcută dincolo de limitele circuitului și pentru a nu fi penalizat olandezul s-a repliat pe locul 2. Cum socoteala din târg nu se potrivește cu cea de acasă, acesta nu a s-a mai putut apropia suficient de mult de septuplul campion mondial astfel că britanicul câștigă prima cursă din 2021.

Valtteri Bottas a plecat de pe locul 3 și a încheiat tot pe locul 3. Finlandezul nu a avut răspuns ritmului impus de cei doi din fața sa, el încheind M.P. al Bahrainului la aproape 38 de secunde în urma liderului, el alegând să intre la boze înaintea ultimului tur pentru a stabili cel mai rapid tur. Ecaxt asta s-a și întâmplat, iar finlandezul pleacă din Bahrain cu 16 puncte.

Locul 4 i-a revenit lui Lando Norris de la McLaren, un loc extrem de bun pentru echipa lui Zack Brown. Al doilea pilot Red Bull, Sergio Perez a încheiat pe locul 5, loc nesperat având în vedere că la startul cursei a fost ultimul. O problemă electrică apărută pe turul de formare l-a obligat pe mexican să pornească de pe linia boxelor.

Charles Leclerc a fost cel mai rapid pilot Ferrari, monegascul încheind cursa pe locul 6 la aproape un minut în urma lui Hamilton. Ricciardo aduce al doilea McLaren pe locul 7, în urma lui încheind cursa spaniolul Sainz, al doilea pilot al celor de la Ferrari.

Suprinzătorul japonez, Yuki Tsunoda aduce două puncte valoroase celor de la AlphaTauri în urma locului 9 cucerit în cursă, iar ultimlul în puncte a fost Lance Stroll de la Aston Martin.

”Tânărul” Raikkonen a fost primul în afara top 10 la aproape 90 de secunde de lider, în urma lui clasându-se coechipierul Giovinazzi în cel de-al doilea monopost Alfa Romeo.

Esteban Ocon a fost al 13-lea, francezul fiind singurul reprezentant al celor de la Alpine rămas în cursă. George Russell a fost al 14-lea, un loc surpinzător de bun pentru Williams, iar Sebastian Vettel a încheiat un M.P. al Bahrainului de coșmar pe locul 15. Germanul a avut parte și de un acroșaj cu Ocon în urma căruia aripa față i-a fost avariată.

Prima cursă pentru Mick Schumahcer s-a încheiat cu germanul pe locul 16, în fața lui Pierre Gasly căzut în pluton după un acroșaj în primul tur și a lui Nicholas Latifi, ultimul clasat.

Alonso a abandonat cu probleme la monopost iar Nikita Mazepin a for prima victimă în cursă după ce a pierdut controlul monopostului ăn virajul 3 al primului tur.